Otec a syn v plynárenství

Marek Tezner starší a mladší jsou tváří naší kampaně #innogystyl.

15. února 2019

"Jsem plynárenský patriot."

Toto o sobě říká Marek Tezner, mistr speciálních prací z Děčína. Zkušený odborník, který se ani po 19 letech v plynárenství nebojí učit stále nové věci a mimochodem byl první v naší firmě, kdo si úspěšně udělal autorizaci na technologické zařízení staveb.  

Pozitivní vztah k firmě se projevil i tím, že jeho syn kráčí v tátových šlépějích. Marek Tezner mladší nastoupil do innogy hned po absolvování plynárenského učiliště v Pardubicích a v 18 letech je nyní možná naším vůbec nejmladším zaměstnancem. A navíc pracuje přímo v týmu svého otce jako montér speciálních prací.

Asi to není moc přehnané tvrzení, že jste taková plynárenská rodina?
Marek st
.: Tak tomuto označení se vůbec bránit nebudu. Kromě profesní hrdosti k plynárenskému řemeslu jsem moc rád, že si k nám našel cestu i syn. Pochopitelně jsme se o jeho budoucnosti i v návaznosti na nástup do innogy bavili už před třemi lety, kdy se rozhodl jít do Pardubic na obor mechanik plynových zařízení.  

Marek ml.: Plynárenská rodina jsme, i když já jsem se až do 15 let zajímal hlavně o hokej a všechno ostatní, včetně školy, šlo stranou. Ale „poznamenaní“ plynařinou jsme doma asi všichni, moje mladší sestra Karolínka někdy cca v 8 letech poučovala paní učitelku, když probírali důležitá telefonní čísla, aby nezapomněla na 1239.

Proč jste si vlastně vybrali innogy jako zaměstnavatele?
Marek st
.: To už je dost dávno, po škole jsem se celkem dlouho nemohl pracovně usadit, plynárna bylo moje šesté nebo sedmé zaměstnání. Ale stabilita, možnost dalšího profesního růstu a fajn parta lidí nakonec způsobily, že jsem tady už 19 let a stal se ze mě skutečný plynárenský patriot.

Marek ml.: Byla to pro mě celkem jasná volba, pochopitelně mě rozhodování hodně usnadnil táta, jeho příklad i jeho zkušenosti. A hodně mi pomohl i na učilišti, nakonec jsem jako naprosto průměrný žák ze základky zakončil pardubickou školu jako nejlepší učeň z ročníku. U innogy oceňuju hlavně jistotu a dlouhodobou stabilitu firmy, i když většina spolužáků z plynárenského učiliště bude hledat uplatnění spíše v soukromém sektoru. 

Jak se vám líbí kampaň v novém #innogystylu a jak jste reagovali na nabídku stát se tváří kampaně zaměřené na získání nových pracovníků do innogy?
Marek st
.: Já to vnímám jako velmi potřebné, plynárenských odborníků s místní znalostí rychle ubývá a není kým je nahrazovat. A co se týká focení na kampaň, užili jsme si to maximálně. Už jenom to, jak to dlouho trvalo, jak nás pořád převlékali a líčili. Strávili jsme tím skoro celý den a snad se výsledek bude líbit.

Marek ml.: Nenapadlo nás vůbec to odmítnout. A musím říci, že to byla skvělá zkušenost a docela zábava. Zkusit si roli modelu a komunikovat s profesionálním fotografem a jeho týmem bylo opravdu zajímavé a poučné. 

A jak doma zvládáte ten stav, kdy musíte v práci respektovat vztah nadřízený podřízený a každodenní společnou pracovní rutinu?
Marek st
.: Tak úplně jednoduché to pro mě skutečně není. Musím si dávat pozor na všechno, co by mohlo zavánět nějakým protěžováním, tak se snažím spíš být na Marka trochu přísnější. Ale na druhou stranu ho znám a vím, že je na něj spolehnutí. 

Marek ml.: Doma to zvládáme v pohodě a já v tom zatím nevidím žádný problém. Tím, jak tátu znám, mi to připadá jako velká výhoda. Ale chápu, že pro něj to asi tak jednoduché nebude.