31. května 2022
Pracovní pohovor, obzvláště ten úplně první, je určitě pro většinu z nás stresující záležitostí. Nevíte, co čekat, jak se na pohovor připravit a když se k tomu navíc přidá nějaká nepříjemná zkušenost přímo z jeho průběhu, tak se dá pochopit, že už se vám do dalšího ani nechce.
Pojďme se ale na pracovní pohovor podívat jinak! Je to především příležitost – a to pro obě strany. Pro Vás je to samozřejmě možnost získat práci, pro zaměstnavatele je to příležitost blíže Vás poznat, poslechnout si, jaké máte zkušenosti a čím můžete být pro nového zaměstnavatele užiteční.
Abyste se během i po pohovoru cítili dobře a byli spokojeni s tím, co jste výběrové komisi řekli, je potřeba se dobře připravit. Nabízíme Vám proto několik praktických tipů od našich zkušených kolegyň z Recruitmentu, které mají za sebou desítky i stovky pohovorů.
Doporučení k přípravě
Online pohovor
- Předem si vyzkoušejte, že připojení funguje (nebojte se spojit s RS a domluvit si „zkušební“ schůzku), vyzkoušet mikrofon, kameru. Budete klidnější hned na začátku.
- Věnujte pozornost i okolnímu prostředí, ideální je tichá místnost bez ruchů a za zády bílá zeď. Že se za vámi bude partner/partnerka zrovna převlékat z pyžama, vám nejspíš „plus body“ nepřidá. 😊
- I Vaše oblečení o něčem vypovídá. Minimálně na horní část těla si vezměte oblečení vhodné k pohovoru…
...a pokud jste spodní části tolik pozornosti nevěnovali, určitě nevstávejte. 😉
Osobní pohovor
Předem si zjistěte adresu místa pohovoru a pokud si nejste jistí, jak se tam dostanete, zavolejte s předstihem Recruitment specialistce.
Zvolte vhodné oblečení k této příležitosti, první dojem je první dojem.
Počítejte s tím, že se budete muset představit a něco o sobě říct. Zkuste si připravit pár vět o sobě, Vaší motivaci získat novou práci, co můžete zaměstnavateli nabídnout apod. Zavzpomínejte, co Vás v předchozích zaměstnáních bavilo a těšilo a s čím jste se naopak trápili, jaké byly důvody odchodu, jaké zkušenosti můžete využít na nové pozici atd. I Vám samotným to pomůže k tomu, abyste si ujasnili, v čem byste se chtěli dál posunout a co Vám naopak nevyhovuje.
Ptejte se! I Vy si vybíráte a budete se rozhodovat. Připravte si otázky, přemýšlejte nad tím, co Vás zajímá. To, že projevíte zájem o informace o společnosti, pozici, dalších lidech v týmu atd., dělá rozhodně dobrý dojem.
Vaši přípravu nepodceňte ani v tom, že si předem zjistíte alespoň základní informace o firmě, kam chcete nastoupit a důkladně si pročtete inzerát, na který jste reagovali. Proč chcete dělat právě tuhle práci?
Připravte se také na otázku ohledně finančního ohodnocení a možnostech termínu nástupu.
Jaká témata a otázky by během pohovoru neměly zaznít
Nepouštějte se do hanění svého bývalého zaměstnavatele, ať už si o něm myslíte cokoli. Pro nás je důležitá také loajalita a stížnosti na minulou práci Vám body spíše uberou.
Rodinný stav, věk, počet dětí, vztahy v rodině, Váš zdravotní stav, náboženské vyznání či Vaše finanční situace vůbec nejsou potřeba zmiňovat.
Váš budoucí zaměstnavatel by se neměl ptát ani na to, zda jste očkovaní proti covidu či nikoli – pokud se zeptá, odpověď můžete zdvořile odmítnout.