Příprava na pracovní pohovor

Praktické rady k pohovoru: Jak se připravit, na co se mě asi budou ptát a na co se ptát nesmějí.

31. května 2022

Pracovní pohovor, obzvláště ten úplně první, je určitě pro většinu z nás stresující záležitostí. Nevíte, co čekat, jak se na pohovor připravit a když se k tomu navíc přidá nějaká nepříjemná zkušenost přímo z jeho průběhu, tak se dá pochopit, že už se vám do dalšího ani nechce.

Pojďme se ale na pracovní pohovor podívat jinak! Je to především příležitost – a to pro obě strany. Pro Vás je to samozřejmě možnost získat práci, pro zaměstnavatele je to příležitost blíže Vás poznat, poslechnout si, jaké máte zkušenosti a čím můžete být pro nového zaměstnavatele užiteční.

Abyste se během i po pohovoru cítili dobře a byli spokojeni s tím, co jste výběrové komisi řekli, je potřeba se dobře připravit. Nabízíme Vám proto několik praktických tipů od našich zkušených kolegyň z Recruitmentu, které mají za sebou desítky i stovky pohovorů.

Doporučení k přípravě

Online pohovor

  • Předem si vyzkoušejte, že připojení funguje (nebojte se spojit s RS a domluvit si „zkušební“ schůzku), vyzkoušet mikrofon, kameru. Budete klidnější hned na začátku.
  • Věnujte pozornost i okolnímu prostředí, ideální je tichá místnost bez ruchů a za zády bílá zeď. Že se za vámi bude partner/partnerka zrovna převlékat z pyžama, vám nejspíš „plus body“ nepřidá. 😊
  • I Vaše oblečení o něčem vypovídá. Minimálně na horní část těla si vezměte oblečení vhodné k pohovoru…
    ...a pokud jste spodní části tolik pozornosti nevěnovali, určitě nevstávejte. 😉

Osobní pohovor

Předem si zjistěte adresu místa pohovoru a pokud si nejste jistí, jak se tam dostanete, zavolejte s předstihem Recruitment specialistce.

Zvolte vhodné oblečení k této příležitosti, první dojem je první dojem.

Počítejte s tím, že se budete muset představit a něco o sobě říct. Zkuste si připravit pár vět o sobě, Vaší motivaci získat novou práci, co můžete zaměstnavateli nabídnout apod. Zavzpomínejte, co Vás v předchozích zaměstnáních bavilo a těšilo a s čím jste se naopak trápili, jaké byly důvody odchodu, jaké zkušenosti můžete využít na nové pozici atd. I Vám samotným to pomůže k tomu, abyste si ujasnili, v čem byste se chtěli dál posunout a co Vám naopak nevyhovuje.

Ptejte se! I Vy si vybíráte a budete se rozhodovat. Připravte si otázky, přemýšlejte nad tím, co Vás zajímá. To, že projevíte zájem o informace o společnosti, pozici, dalších lidech v týmu atd., dělá rozhodně dobrý dojem.

Vaši přípravu nepodceňte ani v tom, že si předem zjistíte alespoň základní informace o firmě, kam chcete nastoupit a důkladně si pročtete inzerát, na který jste reagovali. Proč chcete dělat právě tuhle práci?

Připravte se také na otázku ohledně finančního ohodnocení a možnostech termínu nástupu.

Jaká témata a otázky by během pohovoru neměly zaznít

Nepouštějte se do hanění svého bývalého zaměstnavatele, ať už si o něm myslíte cokoli. Pro nás je důležitá také loajalita a stížnosti na minulou práci Vám body spíše uberou.

Rodinný stav, věk, počet dětí, vztahy v rodině, Váš zdravotní stav, náboženské vyznání či Vaše finanční situace vůbec nejsou potřeba zmiňovat.

Váš budoucí zaměstnavatel by se neměl ptát ani na to, zda jste očkovaní proti covidu či nikoli – pokud se zeptá, odpověď můžete zdvořile odmítnout.

Teď už zbývá jen popřát hodně štěstí, držíme Vám palce!