Vsadili jsme na flexibilitu a důvěru

Práce z domova, flexibilní pracovní doba nebo sdílená pracoviště s možností připojit se na síť na všech pobočkách firmy. Pracovní prostory rozšířené o společenské, odpočinkové a relaxační zóny. To vše je u nás od roku 2014 běžnou praxí.

26. února 2018

Vše jsme nastartovali projektem Nový styl, který měl za cíl vytvořit interní podmínky, jež umožní zaměstnancům využívat flexibilní formy práce, jako jsou práce z domova, home working, zkrácené či sdílené úvazky. Manažeři se svým podpisem tak zvané charty flexibilního stylu práce k novému trendu dobrovolně přihlásili, proběhla řada workshopů, školení i stavebních úprav. Zaměstnance jsme vybavili potřebnou technikou.

Klíčem je důvěra a dobrovolnost

Projekt jsme postavili na dobrovolnosti a důvěře. Záleží na manažerech, jak si nastaví práci a komunikaci v týmu, komu a na jak dlouho práci ve flexibilním režimu umožní. Manažerům poskytujeme podporu, protože část z nich musela přejít na zcela nový model řízení lidí, kde místo kontroly nastupuje hlavně důvěra. A vyplatilo se nám to. V loňském roce již pracovalo „flexibilně“ 68,1 % zaměstnanců, což je v absolutním počtu 2 785 lidí. V loňském roce už pracovalo „flexibilně" 68,1 % našich zaměstnanců.

Fandíme zkráceným úvazkům

Dalším nástrojem, kterým v innogy vycházíme vstříc zaměstnancům v náročných životních situacích, jsou zkrácené úvazky. Na konci roku 2017 využilo této možnosti 93 zaměstnanců. To je sice zatím jen 2,3 % z celkového počtu, ale každoročně sledujeme nárůst zájemců. Jedná se hlavně o zaměstnance, kteří během mateřské nebo rodičovské dovolené chtějí zůstat v kontaktu s profesí, udržet si přehled v oboru i svou hodnotu na trhu práce.

Zkrácený úvazek na vlastní kůži

Moje osobní zkušenost ukazuje, že náš útvar lidských zdrojů jde ostatním příkladem. Před odchodem na mateřskou jsem uvažovala o další spolupráci s firmou. Naše ředitelka Erika Vorlová mi tehdy poradila, abych se rozhodla až v okamžiku, kdy bude dítě na světě a já se pár nocí nevyspím. Dcera byla úžasná, vynikající spáč, takže jsem po šestinedělí uzavřela dohodu o pracovní činnosti. Pracovala jsem z domova, a když mě bylo potřeba osobně, zajistila jsem si hlídání. Fungovalo to výborně, práce přibývalo, a tak jsem po roce přešla na poloviční úvazek. Díky spolehlivé chůvě jsme po půl roce úvazek rozšířily na čtyři dny v týdnu, a když bylo dceři dva a půl, podepsaly jsme smlouvu na celý úvazek. V podobném režimu nyní řeším i své druhé mateřství; synovi je 18 měsíců a já pracuji 20 hodin týdně.

  • Co firma svým přístupem získává?
  • Nepřijde o zkušené a kvalifikované zaměstnance
  • Předchází složité adaptaci lidí, kteří by se do práce normálně vraceli po tříleté až osmileté rodičovské dovolené
  • Získává motivované a loajální zaměstnance, což je pro každou firmu důležitá deviza
  • Vyšší výkonost, protože se u zkrácených úvazků potvrzuje, že 0,5 + 0,5 ≠ 1

Dětské koutky

Spolupráce s rodiči se natolik osvědčila, že jsme vloni zřídili v našich prostorách v Praze v Limuzské dětský koutek a druhý připravujeme v Brně. Rodiče s dětmi do tří let také mohou využívat speciální bonus v podobě pěti dnů osobního volna, tzv. sick days, navíc. Více se dozvíte přes náš facebookový nebo LinkedIn profil.

Původní článek převzat ze stránek vímvíc.cz.