Maminky a tatínci v innogy mají zelenou!
Jak je možné skloubit mateřství s profesním životem v innogy? Jakým způsobem innogy podporuje maminky mateřské dovolené? Nebo jak je to s návratem do práce po rodičovské dovolené? O těchto tématech jsme diskutovali s našimi kolegyněmi, maminkami Bárou Květoňovou, Petrou Lizarazo Martinez a Nicole Jelínkovou.
Sladit pracovní život a péči o děti není jednoduché. Jak se vám daří skloubit tyto dvě role v innogy a jaký firemní benefit považujete za největší?
Bára: Osobně jsem toto téma často konzultovala s kamarádkami, které jsou také novopečenými maminkami, a musím uznat, že přístup innogy je vynikající. Mám skvělé kolegyně a nadřízenou, které mi poskytují silnou podporu. Kdykoli jsem se musela postarat o dítě, například jít s ním k lékaři nebo zůstat doma, nebyl žádný problém. Mohla jsem pracovat z domova a nikdy jsem nezaznamenala žádné negativní reakce. Navíc máme v innogy krásný benefit, rodič s dítětem do tří let, může čerpat pět dnů osobního volna namísto standardních tří.
Petra: Souhlasím. Je zde obrovská flexibilita v organizaci práce. Nikdy jsem se nemusela přizpůsobovat innogy, spíše se innogy přizpůsobilo mé osobní situaci. Ať už jsem studovala, chtěla plný úvazek nebo jsem šla na mateřskou, innogy mi vždy vyšla vstříc.
Nicole: Kromě toho, co zmínily mé kolegyně, máme zde dětský koutek, kam mohu přijít se svým synem a nerušeně pracovat. Pokud potřebuji, mohu se snadno setkat s kolegy ve stejné budově. Cítím velkou důvěru a vím, že mi nikdo nedýchá na záda a nekontroluje mě. Mohu si organizovat práci podle vlastních potřeb, dokončit ji večer nebo o víkendu. To považuji za obrovský benefit.
Znamená to, že si v létě můžete dovolit strávit odpoledne s dětmi u vody a práci dokončit večer?
Petra: Vše je založeno na vzájemné důvěře mezi námi a nadřízenými. Jsou úkoly, které musíme zvládnout během oficiální pracovní doby. Poté máme „klouzavou“ pracovní dobu, ve které si agendu můžeme dodělat podle sebe, ať už ráno nebo večer.
Jak se o vás innogy stará během mateřské dovolené, kdy máte plné ruce práce? Jsou vám zasílány informace o dění ve firmě?
Nicole: Naše společnost nedávno procházela značnými změnami. Díky tomu nejsme odkázáni pouze na informace z médií, ale prostřednictvím HR oddělení dostáváme newsletter, ve kterém jsou informace o aktuálním dění. Odborné informace si pak každý řeší individuálně se svým manažerem. Chtěla bych také zdůraznit, že v innogy probíhají retenční rozhovory mezi rodiči na mateřské či rodičovské dovolené a jejich manažery, během kterých manažer komunikuje s rodiči, ptá se na jejich potřeby, představy o návratu a podobně.
Jak vnímáte pracovní podmínky v innogy ve srovnání s jinými firmami, zejména po návratu z mateřské dovolené?
Bára: Když jsem se vracela z mateřské, absolvovala jsem několik pohovorů, ale nikde jsme nenašli společnou řeč. I když bych splňovala pracovní podmínky, potřebovala jsem v pondělí pracovat z domova kvůli hlídání dětí, což často nebylo možné. Po příchodu do innogy jsem byla mile překvapena flexibilitou, kterou firma nabízí. Mohla jsem si upravit pracovní dobu dle svých potřeb a ve všem mi bylo vyhověno.
Víte, kolik rodičů je v innogy na mateřské či rodičovské dovolené?
Nicole: V současné době má innogy přibližně 1 500 zaměstnanců, z nichž asi 150 je na mateřské nebo rodičovské dovolené. Máme také přibližně 150 externích spolupracovníků, kteří jsou často rodiče na mateřské či rodičovské dovolené, a tímto způsobem si organizují svůj čas, než se vrátí zpět na plný úvazek.
Jaká byla vaše zkušenost, když jste odcházely na mateřskou dovolenou? Pořádala pro vás firma rozlučku?
Petra: innogy nepořádá oficiální rozlučky, ale vzhledem k dobrým vztahům mezi zaměstnanci jsme si samozřejmě nemohly odpustit vlastní oslavu. Občas obdržíme malé dárky, praktické věci, které v mateřství využijeme nebo dárkový poukaz od kolegů, což je milé gesto, které vždy potěší.
Organizuje innogy nějaké akce pro rodiče s dětmi?
Nicole: Kromě zvýhodněných cen táborů pro děti, pořádá innogy v Ostravě každý červen dětský den, kdy je pro děti zaměstnanců připraveno hlídání, program, nebo třeba prohlídka firmy, aby děti poznaly, kde jejich rodiče pracují.